İklim Şartlarına Uygun Cami Halısı Seçimi

İklim Şartlarına Uygun Cami Halısı Seçimi

Halıların Türk Kültürü’nde kullanımı, her şeyde olduğu gibi belirli ihtiyaçlar sonrasında kendisini göstermiştir. Üzerinde yemek yemek için, oturmak için, ibadet etmek için… Eylemler değişiyor olsa da amaç her zaman belirli bir ihtiyacı karşılamak adınadır. Ayrıca mesela yaz vakti geldiğinde evlerden bugün halıların kaldırılması, kış zamanı yeniden yerleştirilmesi de yabancı değildir.

Yani halıların kullanım alanlarından bir tanesi de tabii ki iklim şartlarına uyum sağlamaktır. Evin ısısını özellikle de soğuk iklimlerde yer almakta olan evlerde korumaktır. Aynı ihtiyaç elbette ki cemaat tarafından da hissedilmektedir. Camilerde, özellikle de soğuk hava şartlarının görülmekte olduğu bölgelerde yer almakta olan camilerde, bir şekilde ısının korunması ihtiyacı artmıştır. Bu da yün cami halısı üretimlerine hız kazandırmıştır.

Cami halısı tercihlerinde desen-renk uyumu gibi çok değerli birtakım başlıkları kesinlikle masaya yatırmalıyız. Bu detayların göz ardı edilmesi kabul edilemez bir konudur. Ancak iklim şartları olsun, konfor gibi detaylar olsun bunların da yeri önemlidir ve göz ardı edilmemelidir. Bu açıdan baktığımızda, akrilik cami halısı gibi üretimlerin daha sıcak iklimlere uygunluğundan da söz edebiliriz.

Yazımızın sonuna gelirken ufak bir özet geçmek isteriz. Eğer soğuk iklimde yer alıyorsanız halı tercihlerinin kesinlikle yün üretim olmasını isteriz. Terletmeyen özelliğiyle ısı tutmayan özelliğiyle akrilik halı tercihleriyse, daha sıcak iklimlerde yer almalıdır. Veya halılar iklim şartlarına göre uygun zamanlarda değiştirilmelidir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Banyo Üreticileri

Banyo Üreticileri

Kadınlara Özel Sauna Cazibesini Keşfedin!

Kadınlara Özel Sauna Cazibesini Keşfedin!

Neden Enkay İnşaat

Neden Enkay İnşaat

Küçükçekmece Ofis Taşımacılığı

Küçükçekmece Ofis Taşımacılığı

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir